50 års Danmark fortalt i ord, satire og musik
Hvem er Danmark egentlig – hvis landet skulle søge et job?
Tag med på en satirisk, musikalsk og tankevækkende rejse gennem Danmarks nyere historie i cabaretten ”Et CV over Danmark”, der opføres på Fermaten 10. september 2026.
Bag forestillingen står holdet bag de seneste 15 års succesfulde retrospektive cabaretter om populære danske kunstnere som Sebastian, Halfdan Rasmussen, Benny Andersen og Peter A.G. Denne gang har de fået tilladelse fra C.V. Jørgensen til at skabe en cabaret over rockpoetens forunderlige og samfundskommenterende univers.
Cabaretten skildrer Danmark gennem de sidste 50 år med fokus på velfærdssamfundets faldgruber midt i en vedvarende velstand.
Forestillingen tager publikum med på en stemningsfuld rejse fra Hotel Halleluja til Bellevue, hvor vi ser Verden Fra Mit Vindue i selskab med blandt andre Entertaineren, Abonnenten, Johnny & Djiim og Morgendagens Stjerner.
Gå ikke glip af ”Et CV over Danmark” – en cabaret, der forener musik, humor, fortælling og skarp samfundskommentar i én stærk oplevelse.